Zachęcamy do zapoznania się z nowym przewodnikiem rowerowym Szlaku wokół Tatr zatytułowanym: „Rowerem wokół Tatr”. Autorem przewodnika jest Wojtek Goj, znany już wcześniej opublikowanego przewodnika „Zakręć w Tatry!”.
W przewodniku „Rowerem wokół Tatr” znajdziecie propozycje trzech różnych pętli dookoła najpiękniejszych polsko-słowackich gór. Jest zatem pętla szosowa, prowadząca oficjalnym przebiegiem Szlaku wokół Tatr, po wybudowanych odcinkach ścieżek rowerowych w Polsce i na Słowacji. Druga propozycja to pętla opcjonalna, prowadząca troszkę krótszą trasą, przez Zuberec i Drogę Wolności na Słowacji. To również pętla prawie w całości asfaltowa. Z ostatniej propozycji ucieszą się wszyscy gravelowcy – specjalnie dla nich autor przygotował bardzo ciekawą trasę, prowadzącą nieco trudniejszymi drogami, w tym szutrowymi i leśnymi oraz – ciekawostka – przez odludne tereny dawnego obwodu wojskowego między Kieżmarkiem i Starą Lubowlą.
Każda z pętli podzielona została na trzy części, które z łatwością pokonacie w ciągu jednego dnia. A każdą część podzielono na dwa lub trzy odcinki. Przewidziano czas na zwiedzanie atrakcji i poznawanie walorów kulturowych, przyrodniczych i historycznych, których nie brakuje na Szlaku wokół Tatr. O nich również przeczytacie w przewodniku. Odcinki można dowolnie modyfikować, łączyć, zmieniać, aby dostosować je do swoich preferencji, kondycji. Dlatego autor wyznaczył trzy miasta węzłowe – Nowy Targ, Liptowski Mikułasz i Kieżmark – w których zbiegają się wszystkie trzy pętle. Dzięki temu można przeskakiwać z opcji trasy na inną, wybrać nocleg lub w razie potrzeby skorzystać z transportu kolejowego.
Każdy odcinek trasy opisany jest według jednego schematu:
najważniejsze miejsca i punkty na trasie,
profil trasy,
informacje praktyczne o długości, podjazdach, zjazdach, rodzaju nawierzchni.
Uzupełnieniem przewodnika jest duża mapa całego Szlaku wokół Tatr po stronie polskiej i słowackiej z wyznaczonymi trzema propozycjami pętli.
Przewodnik rowerowy jest bezpłatny, zawiera teksty w języku polskim, słowackim i angielskim. Dostępny jest do pobrania w wersji elektronicznej na stronie
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AHg3gSAjb4%5FXgkg&cid=D02C6961E838F74B&id=D02C6961E838F74B%2114967&parId=D02C6961E838F74B%21114&o=OneUp
Zachęcamy do pobrania przewodnika i do lektury!
*Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Autor: Daniel Koza