W tym przypadku kluczowa jest waga naszego dziecka. W fotelikach montowanych z przodu roweru (na ramie między kierownicą a siodełkiem) może podróżować dziecko o wadze nieprzekraczającej 15 kg. W przypadku fotelika montowanego z tyłu może podróżować dziecko o wadze nieprzekraczającej 22 kg.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze fotelika jest bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać model zaufanego producenta, który posiada odpowiedni certyfikat jakości EN14344 lub TUV/GS. To będzie dla nas potwierdzenie wytrzymałości fotelika oraz jakości wykonania i zastosowanych materiałów.
Z punktu widzenia dziecka, bezpieczeństwo fotelika zapewniają pasy bezpieczeństwa. Standardowo stosowane są trzypunktowe, a w najlepszych modelach – pięciopunktowe. Równie ważnym elementem fotelika wpływającym na bezpieczeństwo korzystania z niego są mocowania na nogi. Dzięki tym mocowaniom unikniemy zahaczania nogami dziecka o obracające się koło. Istotną kwestią jest regulacja podnóżków, co zwiększa komfort jazdy dziecka.
Z punktu widzenia rodzica, oprócz bezpieczeństwa dziecka, istotna będzie łatwość montażu i demontażu fotelika, a także jego przechowywanie co ułatwi nam np. składane oparcie.
W ten sposób dochodzimy do wyboru rodzaju fotelika, na który wpływ ma sposób jego mocowania.
Foteliki rowerowe montowane do ramy z przodu
To jest idealne rozwiązanie dla najmłodszych fanów wycieczek rowerowych. Foteliki montowane są z przodu roweru bezpośrednio do kierownicy lub do środkowej części ramy między kierownicą a siodełkiem. Zapewniają dziecku jazdę w komfortowych warunkach i nieograniczony widok podczas jazdy, w przeciwieństwie do podróży w foteliku montowanym za plecami rodzica.
Z kolei rodzice widzą cały czas dziecko i mają z nim kontakt. Mogą też w pełni kontrolować zachowanie dziecka w czasie jazdy, rozmawiać z nim, poprawić mu pasy czy też kask.
Wybierając fotelik rowerowy montowany z przodu, warto pamiętać o ochronie dziecka przed słońcem, wiatrem, deszczem czy np. przed owadami. W tym celu możemy zamontować dodatkową osłonę.
Foteliki rowerowe montowane do ramy z tyłu
Ten rodzaj fotelików montowany jest do ramy z tyłu roweru. Mocujemy fotelik do pionowego elementu ramy, na którym umieszczone jest siodełko (czyli do rury podsiodłowej). Do ramy roweru przykręcamy uchwyt fotelika. Uchwyt fotelika składa się w części z dwóch prętów wykonanych z elastycznego materiału, które umożliwiają tłumienie drgań fotelika podczas jazdy w terenie.
Montaż tego typu fotelika rowerowego do ramy jest uważany za najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy. Montując tego typu fotelik do roweru bez bagażnika, należy pamiętać, aby sprawdzić ilość wolnego miejsca na rurze podsiodłowej. Jeżeli siodełko jest zbyt nisko (np. w przypadku niewysokich osób), założenie takiego fotelika może spowodować, że nie sięgniemy do pedałów, a tym samym jazda będzie niemożliwa.
Fotelik montowany do ramy roweru z tyłu to świetna amortyzacja wstrząsów — zapewnia najwyższy poziom ochrony kręgosłupa dziecka.
Ten typ fotelika pozwala rodzicowi na swobodę w trakcie jazdy, gdyż w żaden sposób nie ogranicza jego przestrzeni oraz widoczności w trakcie jazdy. Jednak nie daje rodzicowi pełnej kontroli i możliwości obserwacji dziecka, jest przeznaczony dla nieco starszych dzieci w przeciwieństwie do fotelika montowanego do ramy z przodu roweru.
A może przyczepka rowerowa?
O przyczepkach napiszemy wkrótce osobny tekst, ale w tym miejscu warto o nich wspomnieć kilka słów. To rozwiązanie pozwala na jazdę dziecka w bardzo komfortowych warunkach i umożliwia przewożenie nawet niemowląt, które mogą np. drzemać w trakcie jazdy. Przyczepka rowerowa ogranicza ryzyko upadku, a rower jest znacznie bardziej stabilny. Jednak jazda po nierównościach jest znacznie trudniejsza niż z fotelikiem i waga przyczepki powoduje nasze szybsze zmęczenie.
Reasumując — pamiętajmy, że podejmując decyzję o wyborze fotelika, nie możemy kierować się tylko naszą wygodą jego mocowania czy osobistymi preferencjami — najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka!
Autor: Daniel Koza