trenażer rowerowy

Trenażery rowerowe

Co prawda zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, to jednak nie każdy z nas odczuwa przyjemność z jazdy niskich temperaturach i mało sprzyjających warunkach. Jeżeli jednak nie chcemy rezygnować z jazdy na naszym ukochanym jednośladzie, to idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z trenażera rowerowego. To alternatywa dla roweru stacjonarnego, za którym nie wszyscy przepadają. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nadal jeździmy na tym samym co zwykle rowerze, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Na rynku istnieje kilka rodzajów trenażerów. Wybór właściwego urządzenia nie jest trudny, wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych różnić pomiędzy konstrukcjami. Urządzenia tego typu możemy podzielić na rolkowe, na tylne koło i trenażery z rolką oporową.

Trenażery rolkowe należą do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych modeli. Aby korzystać z tego typu urządzenia, wystarczy je rozłożyć i umieścić rower na trzech rolkach. Co jest istotne – rower nie jest zamocowany, podczas jazdy ćwiczymy zarówno mięśnie, jak i naszą równowagę. Co prawda rolki są tak wyprofilowane, że trudno „wypaść” z trenażera, jednak konieczne jest zachowanie skupienia w trakcie jazdy. Niektóre modele posiadają opór magnetyczny, co podniesie komfort naszej jazdy i wpłynie na różnorodność naszego treningu. Zaletą tego typu trenażerów jest możliwość dopasowania trenażerów rolkowych do każdego typu roweru i każdej wielkości kół.

Trenażery z rolką oporową to kolejna kategoria urządzeń pozwalających nam na jazdę w warunkach domowych. Ten typ trenażera także jest popularny. Montaż naszego jednośladu jest bardzo prosty – na swojej podłodze rozstawiamy ramę, w której przy pomocy szybkiego uchwytu montujemy tylne koło roweru. Rama urządzenie utrzymuje rower w stabilnej pozycji. Kolejny nasz krok to regulacja docisku rolki do tylnego koła – i to wszystko, możemy zacząć cieszyć się jazdą.
W porównaniu z trenażerem rolkowym ten typ urządzenia utrzymuje rower w stabilnej pozycji. W trakcie jazdy nie musimy skupiać się na utrzymaniu równowagi i możemy np. swobodnie oglądać film czy czytać książkę nie ryzykując upadku. Do tego trenażery z rolką oporowa jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na uzyskanie większego oporu niż ma to miejsce podczas treningu z wykorzystaniem trenażera rolkowego. Jest też niestety niewielki minus tego rozwiązania – urządzenie jest hałaśliwe, co może być uciążliwe dla nas lub naszych sąsiadów. Aby tego uniknąć, możemy zakupić specjalną oponę treningową, która ograniczy poziom hałasu i wibracji.

Ostatni rodzaj urządzeń, które chcemy zaproponować, to trenażery z bezpośrednim montażem tylnego koła. To najbardziej zaawansowane urządzenia, które chętnie wykorzystywane są przez zawodowców. Korzystanie z nich wymaga od nas nieco więcej wysiłku przy montażu roweru, gdyż musimy zdjąć tylne koło i zamocować rower do trenażera. Ten typ urządzeń pozwala na cichą i płynną jazdę, a dzięki zbudowanemu kołu zamachowemu pozwala na większy opór i symuluje jazdę w terenie z podjazdami.
Warto wiedzieć, że trenażery z bezpośrednim montażem tylnego koła są cięższe i zajmują więcej miejsca od wcześniej wymienionych urządzeń. Choć komfort jazdy najbardziej zbliżonej do naturalnych warunków, zrekompensuje nam z nawiązką to ograniczenie przestrzeni.

I na koniec kilka sugestii o tym, jakie akcesoria będą przydatne podczas korzystania z trenażerów:

Nowoczesne i droższe modele trenażerów rowerowych potrafią monitorować i przekazywać do telefonu/tabletu/komputera parametry naszej jazdy. Możemy wykorzystać te dane wybranych aplikacjach treningowych.

Poznając modele trenażerów, które dostępne są na naszym rynku, śmiało możemy wybrać urządzenie dobrane do swoich potrzeb. Warto poświęcić czas i dokładnie poznać wszystkie rodzaje trenażerów, aby wybrać model, który pozwoli nam spędzić sezon zimowy na swoim ukochanym rowerze i cieszyć się jazdą.

Autor: Daniel Koza