Przygotowanie do jazdy na rowerze w terenie
Wbrew obiegowej opinii, formy na rower nie zrobimy tylko w trakcie jazdy. Jeżeli chcemy solidnie i efektywnie przygotować się do jazdy w terenie, musimy zadbać o odpowiednie ćwiczenia.
Niezależnie od tego, jaką planujesz aktywność na rowerze – zawody, przejażdżki czy też wycieczkę rodzinną, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne. Nasze ciało potrzebuje systematycznego i całorocznego wsparcia treningowego, aby poprawić technikę jazdy i zadbać o wydolność naszego organizmu. To żadna przyjemność wsiąść na rower i opaść z sił po kilku kilometrach intensywnej jazdy.
Przygotowaliśmy dla Was garść porad, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym rowerzystom.
W trakcie treningów rowerowych warto popracować nad:
- koordynacją naszego ciała – jazda na rowerze w zróżnicowanym terenie wymaga doskonałej koordynacji i pracy mięśni całego naszego ciała. W trakcie treningu zadbajmy o nasze plecy i korpus, ale nie zapominajmy też o naszych kończynach i stawach skokowych – ich wzmocnienie pomoże nam uniknąć kontuzji.
- mocą naszego organizmu – skaczemy na skakance, ćwiczymy biegi w miejscu z hamującą w pasie gumą. Wysoka moc pozwoli nam na sprawniejsze pokonywanie przeszkód terenowych i zachowanie pełnej prędkości, bez utraty energii. Dzięki odpowiednim przyspieszeniom łatwiej będzie nam uniknąć przykrych niespodzianek na trasie.
- siłą naszego ciała – nasze silne mięśnie to podstawa. Warto pracować nie tylko nad siłą swoich nóg, ale także nad mięśniami pośladków, bioder, pleców czy barków. Tylko równomierne wzmocnienie mięśni całego naszego ciała, pomoże nam utrzymać idealną i stabilną sylwetkę.
- zakresem ruchu – pełen zakres ruchu naszych stawów pozwoli nam uniknąć przeciążeń i efektu spiętych mięśni. Dla przykładu – pełna ruchomość w stawach skokowych pozwoli nam na bardziej ekonomiczne pedałowanie, a luźna obręcz barkowa umożliwi zmiany pozycji ciała bez efektu przeciążenia kręgosłupa.
Zadbajmy o urozmaicenie naszych treningów. Pamiętajmy o tym, że monotonne treningi nużą. Dlatego starajmy się nie wykonywać ciągle tych samych ćwiczeń, urozmaićmy nasze ćwiczenia. Nasze organizmy lubią być poddawane różnym bodźcom, aby treningi były efektywne.
Jakie rodzaje treningów są wskazane? Proponujemy treningi funkcjonalne dedykowane rowerzystom. Ten typ ćwiczeń pozwoli na odpowiednie wzmocnienie naszego ciała i przygotuje nas do jazdy w różnorodnym terenie.
Unikajmy typowych treningów kulturystycznych, które nadmiernie powiększają naszą masę mięśniową oraz zbyt mocnych treningów siłowych.
Ważne, aby postarać się znaleźć rodzaj treningu odpowiedni dla nas, który poprawi sprawność, wydolność i koordynację naszego organizmu. A do tego sprawi nam przyjemność, bo ćwiczenia wykonywane „z przymusu” potrafią zepsuć całą przyjemność i dzięki temu trudniej będzie nam osiągnąć pożądany efekt końcowy – silne i sprawne ciało, które będzie nam służyć podczas długich tras przemierzanych na rowerze.
Autor: Daniel Koza