GPS_rower_zabezpieczenie

Lokalizator GPS do roweru – jaki wybrać?

W ostatnim czasie na popularności zyskują lokalizatory rowerowe GPS, które wykorzystywane są jako dodatkowy element wyposażenia roweru. Kto chętnie korzysta z takiego rozwiązania? Na przykład osoby, które chcą mierzyć przebyty dystans, zapisywać swoją trasę czy też chronić swój sprzęt np. przed kradzieżą czy zgubieniem.

Lokalizator rowerowy to nowoczesny sprzęt, który przydaje się jako dodatkowy element wyposażenia, zapewniający bezpieczeństwo. Dzięki takiemu urządzeniu możemy zdalnie kontrolować, czy jednoślad jest na swoim miejscu. Lokalizator okazuje się także pomocny w sytuacji, gdy rower zostanie skradziony – wtedy mamy opcję namierzenia go i odzyskania.

Na rynku znajdziemy szeroką ofertę lokalizatorów GPS. To rodzaj lokalizatora, który ma wbudowany odbiornik GPS oraz miejsce na kartę SIM. Dzięki temu lokalizator może w określonych odstępach czasu wysyłać swoją pozycję. Ważna informacja — aby lokalizator zadziałał, musi być w zasięgu sieci komórkowej i złapać sygnał z satelitów GPS.

Ile kosztuje lokalizator GPS?
Możemy kupić lokalizator GPS już w cenach od 100 zł do 1000 zł, a nawet droższe. Cena lokalizatora związana jest z ich jakością i precyzyjnością – im droższy lokalizator, tym wyższy komfort z korzystania i jego precyzyjność.
Profesjonalne lokalizatory GPS to zakup rzędu kilkuset złotych, ale w tej cenie oprócz podstawowej funkcji GPS otrzymamy znacznie więcej modułów, takich jak np. precyzyjny pomiar odległości, monitorowanie trasy czy szereg innych dodatkowych funkcji. Im wyższy model, tym większa niezawodność działania i wyższa precyzja pomiaru trasy.

Wymagania techniczne
Szukając idealnego dla siebie lokalizatora rowerowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Przede wszystkim ważny jest system łączności – skupmy się na poszukiwaniu modelu ze sprawnie działającym modułem wymiany danych między GPS a naszym smartfonem, aby mieć dokładną informację o miejscu, w jakim znajduje się nasz rower.
Warto zwrócić też uwagę na dostęp do aktualizacji map, aby z czasem moduł nie stał się bezużyteczny lub też konieczność aktualizacji, aby nie generował dodatkowych opłat.
Ważna jest jakość wykonania, aby obudowa była wytrzymała i urządzenie było solidnie zamocowane do roweru i nie uległo zagubieniu w czasie jazdy.
Dobrej jakości lokalizatory GPS mają wbudowane akumulatory z ogniwami litowo-jonowymi, co gwarantuje nam korzystanie z urządzenia przez długi okres. Jeżeli zadbamy o parametry naszego lokalizatora, to będziemy z niego korzystać długo i efektywnie.

Zalety korzystania z lokalizatora GPS
Korzystanie z lokalizatora ma sporo zalet. Są to między innymi:
• wyszukiwanie miejsca, gdzie znajduje się nasz rower,
• kontrola nad wypożyczanym sprzętem,
• natychmiastowy dostęp do informacji na temat tego, gdzie przebywa dziecko, kiedy wyjeżdża na wycieczkę rowerową z domu – pełna kontrola rodzicielska,
• możliwość zamontowania niewielkiego lokalizatora np. do obroży psa, co pozwoli nam na ustalenie jego pozycji w dowolnym momencie.

Jeszcze jedna zaleta lokalizatora rowerowego GPS – mimo iż zaprojektowany jest do wykorzystania w parze z rowerem, to jednak możemy go wykorzystać także do ochrony innych przedmiotów, takich jak: klucze, portfel, skuter, hulajnoga, bagaż, plecak czy inne cenne dla nasz przedmioty.
Zatem jest to znacznie bardziej uniwersalny produkt niż jego pierwotne przeznaczenie. Zapewne znajdziecie jeszcze kilka innych możliwości wykorzystania lokalizatora – podzielcie się z nami pomysłami, chętnie przeczytamy o Waszych pomysłach i doświadczeniach z tymi urządzeniami.

Autor: Daniel Koza