kask_dla_dzieci

Kask rowerowy dla dziecka – jaki wybrać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rowerzyści nie mają obowiązku jeżdżenia w kasku, jednak zalecamy, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych pociech i przy tej okazji nauczyć dobrych nawyków, które zaprocentują w przyszłości. Dlatego od najmłodszych lat uczmy dzieci jazdy w kasku rowerowym. Szczególnie w trakcie nauki jazdy na rowerze i doskonalenia swoich umiejętności dzieci są narażone na upadki, dlatego warto zapewnić im ochronę głowy, w czym pomoże nam dobrze dobrany kask rowerowy.

Ocenia się, że aż 85% wszystkich urazów głowy skończyłoby się tragicznie, gdyby nie ochrona głowy za pomocą kasku.

Jak dobrać kask rowerowy?
Przede wszystkim warto poznać rozwiązania techniczne i systemy regulacji, które pomogą nam dobrać odpowiedni kask i zagwarantować bezpieczeństwo tym najmłodszym i starszym rowerzystom:
IAS — rozwiązanie systemowe, które pozwala na regulację kasku w obwodzie i optymalne jego dopasowanie,
MIPS — wielokierunkowy system osłony przed uderzeniami. Polega na specjalnej konstrukcji kasku rowerowego, która powoduje odizolowanie górnej skorupy od miękkiej, wewnętrznej wyściółki. Dzięki temu ochroni nasz mózg w trakcie uderzenia,
FAS — system szybkiego dopasowania. Sprzączki bocznych pasków pozwalają na szybką i bardzo dokładną regulację, dzięki czemu pozostaje bezpiecznie na głowie niezależnie od sytuacji,
Monomatic — umożliwia otwieranie i zamykanie regulacji pod brodą za pomocą jednej ręki.

Rozmiar kasku
To najważniejsza kwestia przy wyborze kasku – dopasowanie do głowy. Nieodpowiedni rozmiar skorupy kasku lub niewłaściwa długość pasków pod brodą spowodują niekontrolowane przemieszczanie się kasku na głowie, czyli nie ochronią głowy dziecka w wypadku niebezpieczeństwa. Do tego będą przeszkadzać dziecku w czasie jazdy, co spowoduje niechęć do noszenia kasku.
Przed zakupem kasku należy dokonać pomiaru obwodu głowy dziecka, co pomoże nam w doborze odpowiedniego kasku. Pomiaru głowy dziecka można dokonać z pomocą miary krawieckiej lub zwykłej tasiemki. Należy zmierzyć obwód głowy dziecka od 1 do 2 cm nad górną linią brwi. Ważne, aby dokonać dokładnego pomiaru. W ten sposób poznamy rozmiar kasku.
Kaski dla dzieci mają co prawda zapas regulacji, ale jest raczej niewielki, dlatego zwykle kask wystarcza na ok. dwa sezony użytkowania.

Waga kasku
Kask spoczywa cały czas na głowie rowerzysty, dlatego jego waga ma ogromne znaczenie. Starajmy się wybierać kaski, które ważą w przedziale od 200 g (dla najmłodszych rowerzystów) do 300 g (dla tych już starszych rowerzystów).
Atesty
Kupując kask, zwracajmy uwagę na to, czy ma odpowiednie atesty. Wszelkie informacje o atestach znajdziemy na naklejce wewnątrz kasku. Oznaczenia CE oraz EN 1078 na naklejce oznaczają, że kask spełnia wymagania europejskich dyrektyw bezpieczeństwa oraz standardów ustawy EN 1078 dotyczącej kasków dla rowerzystów. Oznaczenia EN 1080 dla kasków dla dzieci poniżej 7. roku życia gwarantują lepsze zabezpieczenie wynikające z przeprowadzonych testów.
Wentylacja
Ważną kwestią w kasku jest wentylacja, szczególnie w okresie letnim. Otwory wentylacyjne pomogą zapobiec przegrzewaniu się głowy i zapewnią wysoki komfort podczas jazdy. Kaski powinny mieć od kilku do kilkunastu otworów wentylacyjnych. Sugerujemy wybór modeli, które mają otwory wentylacyjne wzdłuż kasku i nie mają ograniczeń gąbkami czy dodatkowymi paskami.
Pamiętajmy, że im bardziej zabudowane kaski jak np. kaski typu „orzeszek”, tym jest w nich cieplej. Dlatego w okresie upałów zalecamy korzystanie z klasycznych kasków.
Kształt kasku
Najczęściej spotykamy kaski o kształcie klasycznym oraz bardziej zabudowane kaski typu „orzeszek”.
Jeżeli szukamy kasku do samodzielnej jazdy na rowerze, to sugerowany jest wybór kasku klasycznego – jest płytszy, lżejszy, ma dobrą wentylację i często zaopatrzony jest w daszek, który chroni rowerzystów przed słońcem.
Z kolei, jeżeli szukamy kasku do jazdy w foteliku rowerowym czy na hulajnodze, to możemy wybrać kask typu „orzeszek”. Taki kask lepiej ochroni tył głowy, a w wypadku jazdy w foteliku pozwoli na wygodniejsze oparcie się dziecka.
Wygląd
Dla bezpieczeństwa dziecka wygląd kasku nie ma większego znaczenia, jednak może być dodatkową zachętą do korzystania z niego. Przed zakupem warto sprawdzić, czy dziecku kask się podoba – unikniemy w ten sposób ewentualnych rozczarowań. Wybór kasku w kształcie, kolorze i z motywem, które się podobają dziecku – pomoże nam w przekonaniu dziecka do noszenia kasku, a to jest nasz priorytet.

Autor: Daniel Koza